top of page
Vyhledat

Seznamte se se svým vnitřním kritikem

Shirzad Chamine v knize Pozitivní inteligence (2013) popsal systém vnitřních kritiků, kteří jsou našimi vnitřními nepřáteli a které jsme posbírali v průběhu ranného vývoje. Tvoří soustavu automatických a ustálených myšlenkových vzorců. Téměř každý takového vnitřního sabotéra má. Spíše jde o to, které sabotéry máte a jak jsou silní. Jsou univerzální a překračují kultury, pohlaví i věkové kategorie.


Všichni si v sobě vnitřní kritiky pěstujeme od útlého dětství, abychom přežili nástrahy života. Jako děti jsme kritiku dospělých (rodičů, učitelů, trenérů) přijali za svou. Byli jsme na dospělých plně závislí, proto přijetí jejich kritiky pro nás bylo bezpečné, abychom vedle nich co nejsnadněji přežili. Věřili jsme jim a jejich hodnocení nás samotných formovalo naše myšlení o sobě.


V dospělosti již na nikom závislí nejme, přestože se vnitřní kritici za léta usadily v našich myslích tak, že se může stát, že o nich ani nevíme. Je to téma, které často řeším ve své poradně. Síla vnitřního kritika významně ovlivňuje sebevědomí člověka. A od výše sebevědomí a sebehodnoty se odvíjí naše další směřování.


Na cestě za sebevědomím, úspěchem nebo radosti ze života je dobré identifikovat a následně oslabit našeho vnitřního kritika, který nám již nepomáhá, mnohdy velmi škodí.


Abychom vnitřní kritiky pochopili, zde následuje krátký popis deseti typů, který má zhruba osvětlit, jak se sabotéři projevují. Zkuste přemýšlet v průběhu čtení, který z vnitřních kritiků a v jaké intenzitě, se ve vaší hlavě usadil. 


Soudce – je hlavním sabotérem, kterého ve své mysli trpíme snad všichni. Nutí vás neustále hledat chyby, ať už na sobě, nebo na druhých, dokonce i na vnějších okolnostech nebo podmínkách. Je původcem velké části úzkostí, stresu, vzteku, zklamání, hanby a pocitu viny. Lež, za kterou se Soudce v sebeobraně schovává zní: nebýt soudce, proměnili byste se v lenivé tvory bez ambicí, kteří by mnoho nedosáhli. Hlas soudce si proto často pleteme s hlasem rozumu nebo soucitu a nerozeznáváme jeho destruktivní potenciál.


Puntičkář – vás nutí k perfekcionismu, přílišnému řádu a organizaci. Kvůli němu jste plni úzkosti a napětí. Ubírá vám, ale i ostatním energii, aby ji mohl spotřebovat k uspokojení svých zbytečně vysokých nároků na dokonalost. Kvůli němu žijete v neustálém pocitu nespokojenosti, zklamání sebou samými i ostatními, protože nic není dostatečně dokonalé. Puntičkář vždy lživě tvrdí, že perfekcionismus je vždy dobrý a mnoho nás nestojí. Opak je pravdou, stojí mnoho energie, mnohdy až do vyčerpání.


Utěšitel – v nás vzbuzuje potřebu snažit se získat uznání a lásku tím, že budete pomáhat druhým, utěšovat je, zachraňovat je, nebo jim stále lichotit. Kvůli němu pouštíte ze zřetele vlastní potřeby a v důsledku toho začínáte pociťovat vůči svému okolí vztek. Utěšitel také povzbuzuje ostatní, aby si na vás vytvořili až přílišnou závislost. Utěšitel vám lže, když vám říká, že se snažíte utěšit ostatní proto, že je to správné. Ve skutečnosti jen zastírá pravdu: snažíte se nepřímo získat lásku a být dobře přijímáni.


Hyperúspěšný – podmiňuje vaši sebeúctu a sebeuznání neustálými výkony a úspěchy. Nutí vás zaměřit se především na vnější úspěchy, nikoliv na vnitřní pocity přinášející štěstí. Často vás vede až k nezvladatelným sklonům k workoholismu a způsobuje, že se vzdáváte hlubších citových a vztahových potřeb. Velká lež hyperúspěšného spočívá v tom, že vám tvrdí, že naše přijetí sebe sama by mělo být závislé na výkonu a podmíněno úspěchy potvrzenými vnější světem.


Oběť – ve vás vyvolává emocionálně vypjaté stavy a nálady, jejichž prostřednictvím chce získat pozornost a lásku. Výsledkem je pak extrémní zaměření se na vnitřní pocity, zejména pak na ty bolestivé. Je to opravdu těžké, pokud k bolestivým a traumatickým zkušenostem opravdu došlo.  Ale pod nadvládou oběti mrháte svou mentální a emocionální energii a vzbuzujete v lidech kolem sebe pocity zklamání, bezmoci nebo dokonce sebeobviňování za to, že vás nikdy nejsou schopni na delší dobu rozveselit. Hlavní lží oběti je, že právě utrpení vám nejlépe zajistí soucit a pozornost.


Hyperracionální – vás nabádá, abyste se intenzivně a výhradně soustředili na racionální procesy, a to v jakýchkoli otázkách, včetně problémů vztahových. Způsobuje, že nemáte trpělivost s lidskými emocemi a domníváte se, že si nezaslouží čas a pozornost. Jednáte-li pod vlivem hyperracionálního sabotéra, vaše okolí vás nakonec může vnímat jako chladnou, povýšenou či intelektuálně nadřazenou osobu. Dále jeho vliv omezuje hloubku vašich vztahů a přizpůsobivost jak v práci, tak v osobním životě a nahání strach méně analyticky uvažujícím lidem. Hyperracionální vás přesvědčuje o své lži, že racionální myšlení je nejdůležitější a nejužitečnější forma inteligence, kterou máte.


Hyperostražitý – kvůli němu žijete v nepřetržitém napětí a úzkostlivě myslíte na veškerá nebezpečí, která vás obklopují, na vše, co by se mohlo pokazit. Jste neustále ve střehu a bdělí a nedokážete si odpočinout. Jste proto stále vyčerpáváni vysokým stresem, který zmáhá i vaše okolí. Lež hyperostražitého varuje, že nebezpečí kolem vás jsou ve skutečnosti větší, než se zdají. Nejlepším způsobem, jak se s nimi vypořádat, je být neustále v pohotovosti.


Neuspokojitelný – neustále baží po větším vzrušení, jež mu slibují další nové aktivity. Nedovoluje vám pocítit spokojenost nebo prožívat radost z toho, co máte. Provokuje nekonečný proud rozptylujících a rušivých myšlenek, kvůli kterým se nejste schopni soustředit na věci či vztahy, na kterých v danou chvíli opravdu záleží. Ostatní jen velmi obtížně mohou udržet krok s člověkem, kterého ovládá neuspokojitelný. Ten se snaží, abyste uvěřili jeho lži, že jen vytížený člověk prožívá život naplno. Ignoruje ale skutečnost, že v takové honbě vlastně život míjíme a v letu vám život utíká před očima.


Vedoucí – se živí z úzkostlivé potřeby mít vše pod kontrolou, být pánem situace a ovlivňovat jednání lidí tak, aby splňovalo jeho přání.  Pokud se mu to nedaří, prožívá obrovský stres, obavy a netrpělivost. Vedoucí se řídí svým životním přesvědčením, že buď má situaci pod kontrolou on, nebo nikdo. I když vám vedoucí dovoluje v krátkodobém časovém horizontu dosahovat vašich cílů, dlouhodobě podněcuje v lidech odpor a zabraňuje ostatním naplňovat a rozvíjet jejich vlastní schopnosti. Jeho lež zní: potřebujete vedoucího, aby pomohl lidem k nejlepším výsledkům.


Unikač – se až extrémně zaměřuje jen na pozitivní a příjemné, vyhýbá se problémům, nepříjemným úkolům a konfliktům. Následujete-li ho, vytváříte si tak návyky jako je prokrastinace a odsouvání konfliktů. V důsledku tak potlačíte veškeré řešení dlouhodobě zahnívajících problémů. Značně tím oddálíte dobrání se výsledků. Unikač se brání lživým tvrzením, že jste-li pozitivní, tak to neděláte proto, abyste cokoliv řešili.


Našli jste svého vnitřního sabotéra? 


Opakem vnitřních kritiků je Mudrc – zatímco sabotéři představují vaše vnitřní nepřátele, mudrc reprezentuje hlubší a moudřejší část vašeho Já. Je to ta část, která se dokáže povznést nad rozepře, udržet se a nenechat se strhnout napětím a dramatem okamžiku, nebo nepodlehnout lžím sabotérů. V očích mudrce je každý nový problém, jemuž musíte čelit, buď hned od samého začátku darem a novou příležitostí, nebo z něj můžete svým aktivním přístupem dar a příležitost učinit.


Mudrc má přístup k pěti důležitým schopnostem vaší mysli a umí je efektivně využít k řešení jakýchkoliv problémů. Tyto schopnosti sídlí v jiných částech mozku než sabotéři. Mudrc ovládá pět velkých schopností, které je potřeba trénovat a rozvíjet, abychom dokázali oslabit sabotéry.


1. Vše zkoumat a objevovat bez předsudků, s velkým zájmem a otevřenou myslí.

2. Vcítit se do pocitů vlastních i pocitů lidí kolem vás a řešit každou situaci s porozuměním a soucitem.

3. Inovovat, vytvářet nové perspektivy a přinášet nová a neobvyklá řešení (myslet mimo zavedený rámec).

4. Navigovat vás po cestě, která nejlépe odpovídá vašim základním hodnotám a poslání.

5. Aktivovat vás, podniknout rozhodné kroky a činit rozhodnutí bez jakéhokoliv stresu, rozptylování a ovlivňování vnitřními kritiky.


Sabotéři jsou vyživováni především těmi oblastmi mozku, které měli původně na starost vaše přežití, a to jak z fyzické, tak z emoční stránky. Těmto částem budeme říkat mozek přežití. Mudrcovou základnou jsou úplně jiné části mozku, kterým budeme říkat mozek pozitivní inteligence. Na základě propojení těchto dvou oblastí mozku, spojnice mezi sabotéry a mudrcem, můžeme formulovat tři samostatné, ale vzájemně související strategie, které pomáhají zvýšit pozitivní inteligenci.


Strategie 1: Oslabte své vnitřní kritiky

Pro oslabení sabotérů je nezbytné identifikovat ty myšlenkové a emoční vzorce, které od vašich sabotérů pocházejí a jasně pochopit, že vám nemohou sloužit. Sabotéři rádi předstírají, že jsou vašimi přáteli. Abyste své sabotéry oslabili, musíte identifikovat, které myšlenky a pocity od nich pochází. Můžete i nahlas říci: „Už je tu zase Soudce a říká mi, že určitě zklamu…“ nebo „A máme tu opět paní Perfektní, tak co s ní udělám.“


Strategie 2: Posilněte svého mudrce

Posilnit svého mudrce znamená přepnout se na jeho perspektivu a získat přístup k jeho výše uvedeným schopnostem, které mudrc používá. Sami uvidíte, že v sobě mudrce máte a že vám v porovnání se sabotéry nabízí vždy mnohem lepší možnosti, jak se s problémy vypořádat.


Strategie 3: Posilněte svaly svého pozitivně inteligentního mozku

Posilnění svalů zahrnuje i pochopení rozdílu mezi pozitivně inteligentním mozkem a mozkem přežití. Budování pozitivně inteligentního mozku zahrnuje dovednost – Přestat se zabývat zbytečnými a nefunkčními myšlenkami. Dále zaměřujte pozornost na aktuální fyzické pocity a potřeby. Cvičením můžete trvale přeprogramovat mozek, a to vytvářením nových nervových spojů, které zůstávají aktivní i poté, co již dané cvičení neděláte. Mezi taková cvičení patří všímavost ke všem pěti smyslům, fyzické soustředěné cvičení, pozorné poslouchání hudby nebo všímavost při sportovních hrách. Všímavost k fyzickým projevům těla a pěti smyslům zamezuje obtěžování vnitřními kritiky a dává prostor pro tvůrčí práci a aktivitu mudrce.


Pracovat se svými kritiky může být náročné, ale mohu vás ujistit, že pokud na svém sebevědomí budete pracovat pravidelně a systematicky, můžete dosáhnout významného rozvoje, autenticity a zlepšení svého života. 


Pokud chcete pracovat na svém seberozvoji, sebevědomí, nebo řešíte něco, co vám brání v radosti ze života, můžete se ke mě objednat, pomohu vám stejně, jako již mnoha klientům.



Autor článku: PhDr. Jana Klementová, MBA

 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Test - SYNDROM VYHOŘENÍ

Vyplňte následující otázky podle toho, jak se cítíte v posledních týdnech. Použijte tuto škálu k hodnocení každé otázky: 1 = Vůbec ne 2 =...

SYNDROM VYHOŘENÍ - rozhovor

Rozhovor s psycholožkou Janou Klementovou na téma syndrom vyhoření. https://youtu.be/pzgMw6G5iqk?si=TkhPB8PJSdw2VwNL

PhDr. JANA KLEMENTOVÁ, MBA
Psycholog, Business kouč

klementovajanina@seznam.cz

Tel: +420 777 861 977

Psychologická poradna : 

Papírenská 411/2

Praha 6 Bubeneč

Fakturační údaje:
PhDr. Jana Klementová, MBA
Kouřimská 19
130 00, Praha 3
IČO: 76634779

Ochrana osobních údajů

LinkedIn

© 2023 PhDr. Jana Klementová

bottom of page